Pravda je vždy mnohem podivnější než fantazie, protože fantazii jsme přizpůsobili sami sobě.

K.G.Chesterton

Manifest agilního vývoje softwaru z osobní perspektivy

Tomáš Vlk

Manifest agilního vývoje softwaru sepsala v únoru 2001 skupina sedmnácti programátorů. Hned při prvním čtení jsem si uvědomil, že v pozadí sepsání manifestu musely být stejné zkušenosti, které mám i já. Protože samotný text manifestu je velmi strohý a ony zkušenosti v pozadí nemusí být na první pohled patrné, pokusil jsem se přidat k textu manifestu svůj osobní pohled. V levém sloupci najdete jeho překlad do češtiny, v pravém to, čím mne manifest oslovil. Pokud by manifest rezonoval i s vaším přesvěčením, svůj podpis pod manifest můžete připojit zde.

Manifest

Komentář

Objevujeme lepší způsoby vývoje softwaru tím, že jej vytváříme a pomáháme v tom ostatním. Během této práce jsme se naučili upřednostňovat:

Jednou jsem si dal opravdu záležet a vypracoval jsem podrobnou specifikaci požadavků a těšil se, jak podepsanou specifikaci doplním jako přílohu ke smlouvě o dílo. Ale paní docentka, se kterou jsem upřesňoval požadavky, specifikaci odmítla podepsat s odůvodněním, že jí nerozumí. Pracně vytvořený osmdesátistránkový dokument byl najednou k ničemu.

Paní docentka tak odhalila slabinu takto vytvářených smluv. Jiní zákazníci se nezachovají tak moudře jako ona a specifikaci podepíší. Téměř zákonitě pak dostanou produkt, který sice splňuje specifikaci, ale nějak to není ono. Smlouva je naplněna, ale zákazník není spokojen, možná se cítí podveden. A co je pro vás důležitější – splněná smlouva nebo spokojený zákazník? A když zákazníkovi dodáte produkt, se kterým je spokojen, ale nevyhovuje specifikaci ve smlouvě, pak je ta specifikace také kničemu.

lidi a jejich vztahy před procesy a nástroji,

Firma není stroj a lidé nejsou kolečka v něm. Dobrý flétnista potřebuje dobrou flétnu – ti nejlepší je mají zlaté. Ale Stivín zahraje krásně i na trubku od záchoda. A naopak: když zlatá flétna nezní krásně, chyba není v nástroji.

funkční software před vyčerpávající dokumentací,

Ještě nikdo se nenajedl tím, že si četl v kuchařce. Není přiliš praktické zprávy o počasí tesat do kamene.

spolupráci se zákazníkem před jednáním o smlouvě,

Operace se podařila, ale pacient zemřel. Smlouva byla naplněna, ale zákazník je zklamán, možná se cítí i podveden.

zohlednění změny před dodržením plánu.

Jakmile zjistíte, že sedíte na mrtvém koni, je lepší sesednout. (Indiánské přísloví)

To znamená, že ačkoliv uznáváme důležitost položek na pravé straně, přikládáme větší význam položkám na levé straně.

Hodnoty vytvářejí lidé pro lidi. Dokud jim v tom nástroje, procesy, plány, metodiky a jednání o smlouvě pomáhájí, jsou vítány, jakmile začnou překážet, je nutné je změnit.

Odkazy

  1. http://agilemanifesto.org/ - Manifesto for Agile Software Development
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Agile_Manifesto - Agile Manifesto ve Wikipedii
  3. http://martinfowler.com/articles/agileStory.html - Martin Flower: Writing The Agile Manifesto
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Test-driven_development - Vývoj řízený testy ve Wikipedii